Zapojte se

Věnujeme se zkoumání české účasti v první světové válce už pět let a za tu dobu se šířka i hloubka našich aktivit neuvěřitelně rozrostla. A věřte, že nikdo tím nebyl překvapen více než my sami!

Jednou z našich hlavních zásad je otevřenost - prakticky veškerá naše činnost a aktivity jsou zdokumentovány na našem webu, stejně tak se na portálu dělíme o velkou část získaných výsledků (a ten zbytek tam chybí nikoliv proto, že bychom ho chtěli tajit, ale proto, že jsme se dosud prostě nedostali k jeho zpracování...). Proto věříme, že každý má možnost udělat si poměrně jasný obrázek o tom, co a jak děláme, co naše činnost obnáší a co přináší. Nyní přišel čas obrátit se na vás - ty, které toto téma zajímá, ty, kterým jsme nějakým způsobem pomohli či poradili, ty, kteří nám fandí a vidí v naší snaze smysl - s prosbou a výzvou, abyste nám v našem úsilí pomohli jedním ze dvou možných způsobů:

1) Zapojení se do naší činnosti, pomoc s našimi projekty

Přivítáme každého, koho zaujalo něco z toho co děláme natolik, že by se toho chtěl zúčastnit, nebo kdo má vlastní představu o tom, čemu by se chtěl věnovat, s níž mu můžeme nějakým způsobem pomoci. Ale krom samotného historického výzkumu potřebujeme pokrýt spoustu dalších činností, se kterými nám může pomoct kdokoliv, kdo s nimi má nějaké zkušenosti. Jsou to (seřazeny od nejpalčivějších):

- přepisy naskenovaných rukou psaných dokumentů (např. seznamy padlých) do digitální podoby
- překlady dokumentů (často rukou a kurentem psaných) z němčiny
- překlady dokumentů (často rukou psaných) z ruštiny (zde v podsstatě stačí schopnost přečíst rukou psanou azbuku)
- grafika (weby, publikace, brožury a další materiály)
- webmaster (tvorba webu) a jeho správa
- sestavování žádostí o granty či dotace od vládních i nevládních institucí, vedení potřebné agendy
- sazba (příprava publikace k tisku), korektury

2) Finanční příspěvek

Chvála a slova uznání, kterými nás čím dál častěji zahrnují ti, kterým jsme nějakým způsobem pomohli (např. v pátrání po osudech jejich předků) nás velmi těší a děkujeme za ně. Ale jak asi všichni tušíme, nelze si za ně koupit jízdenku na autobus do Vídně, abychom se dostali do Kriegsarchivu. Nelze je natankovat do nádrže auta, aby nás odvezlo na brigádu na vojenských hřbitovech na východním Slovensku či v Polsku nebo na místa bojů či hřbitovů českých vojáků. Ba dokonce je jako platidlo odmítají i v knihkupectvích a knihovnách. Navíc u nás (na rozdíl od Slovenska) není zaveden pro neziskové organizace velmi užitečný institut daňové asignace. Jedinou možností, jak získat aspoň nějaké prostředky na pokrytí nákladů na naši činnost, jsou proto sponzorské dary a příspěvky.

Pro představu zde uvádíme náklady na některé aktivity, které jsou běžnou součástí naší činnosti:
- 1 den v Kriegsarchivu ve Vídni: 550 Kč
- 1 den ve vojenském archivu v Praze: 400 Kč
- cesta na brigádu na východní Slovensko/do Polska: 2 000 Kč
- webhosting plus doména na 1 rok: 1 400 Kč
- týdenní expedice po stopách bojů a hřbitovů českých jednotek: 5 000 - 8 000 Kč
- počátení (doufejme že vratná) investice do vytištění knihy: 30 000 Kč

Nepočítáme samozřejmě čas, který trávíme nad přípravou a zpracováním materiálů - děláme to přece dobrovolně... Času je ale omezené množství a rozsah aktivit se zvětšuje, a tak některé věci, které jsme si dosud skutečně dělali sami, budeme muset v budoucnu také řešit dodavatelským způsobem - což se neobejde bez dalších finančních výdajů...

S tím vším nám můžete pomoci, když se stanete našim přispěvatelem a poskytnete nám finančním příspěvek v libovolné výši. Úplně nejšťastnější budeme, pokud nastavíte na svém účtě trvalý příkaz - byť by to byla třeba jen padesátikoruna měsíčně, budeme vědět, že s určitým, byť skromným obnosem na naši činnost můžeme počítat pravidelně a mnohem lépe pak plánovat naše výdaje. Pokud se rozhodnete přispět, vyplňte prosím následující formulář a obratem Vám přijde mail s instrukcemi, jak tak učinit. Všechny přispěvatele budeme informovat o naší činnosti a všech novinkách mailem a budeme jim stejnou cestou také nabízet výhodnější přístup k výsledkům naší činnosti (vydaným knihám a dalším materiálům).

Jméno:(abychom věděli, komu být vděční)
Kontaktní email:(abychom s Vámi mohli komunikovat)
Typ příspěvku:měsíčně
jednorázově
Výše příspěvku: (abychom věděli, s čím můžeme počítat)
Poznámka:(napište nám, proč nás podporujete, případně které konkrétní činnosti či projekty chcete svým příspěvkem podpořit; je to pro nás cenná zpětná vazba a Vaše přání budeme samozřejmě respektovat)

Existuje i další možnost, jak na naše aktivity přispět - přes projekt Givt. Givt je systém, který umožňuje, aby určité procento z ceny Vašeho nákupu na internetových obchodech, které jsou do něj zapojeny, šlo namísto prodejci na účet našeho spolku. Částka je to sice malá (každý e-shop ji má nastavenou jinak, většinou mezi 2 a 5 %), ale podstatné je, že Vás tento příspěvek nestojí ani haléř - jde skutečně z peněz, které by jinak šly provozovateli internetového obchodu. Jediné, co pro to musíte udělat, je tak před nákupem na web obchodu přijít přes portál givt.cz - zde zvolíte, na jaký internetový obchod chcete pokračovat, a jaké organizaci chcete nákupem přispět (zde se přimlouváme za vybrání Signum belli 1914;-). Abyste na to nezapomněli, nabízí Givt i doplněk do prohlížeče, který Vám to pokaždé při návštěvě obchodu zapojeného do systému připomene. Více informací najdete přímo na portálu givt.cz.

Za jakoukoliv podporu našeho spolku velmi děkujeme!

Signum belli 1914

P.S. Od roku 2015 nám jednorázový finanční dar poskytlo přes 30 přispěvatelů, někteří opakovaně; dalších 12 nám po určitou dobu zasílalo pravidelný příspěvek každý měsíc, z nich 9 tak činí k začátku roku 2022. Děkujeme!


© 2011 Signum belli Úvodní strana | English version